nedeľa 16. októbra 2016

Levanduľová voda

  • 2 polievkové lyžice vodky
  • 2 šálky destilovanej vody (v krajnom prípade môže byť obyčajná voda)
  • 15-20 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja


Všetko dôkladne pretraste v nádobe s uzáverom (napr zavaraninový pohár) a naplňte do sprejovej nádobky. Alkohol pomáha udržať olej rozpustený a zachováva vôňu. (vždy pretrepte pred použitím) Túto levaduľovicu môžete streknúť na posteľnú bielizeň pre osvieženie (levanduľa upokojuje nervy a zaručuje kvalitný spánok) alebo použiť pri žehlení. (krásne vám prevonia oblečenie). No a samozrejme môžete ju použiť aj na seba je to na vás.


P.S - Je ešte jeden spôsob a to podobný príprave čaju = 2 ČL sušenej alebo čerstvej levandule + 2,5 deci vriacej vody. Levanduľu zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. V tejto fáze to možte buď vypiť alebo.....namiesto toho aby ste to vypili to necháte lúhovať cez noc. Scedíte a naplníte do sprejovej nádobky použite čo najskôr táto nealko voda nevydrží dlho čerstvá ;) Skladujte v chladničke max pár dní.

Vypestujte si: Ideálne je vysadiť levanduľu na suché otvorené miesto, ktoré je vystavené dostatočnému slnku. Slnko zaručí intenzívnu farbu a arómu. Na pestovanie je úplne nenáročná – darí sa jej aj v kvetináči. Levandulu striháme 2x do roka: na jar a po odkvete. Nikdy ich nestriháme do drevnatej časti, ale vždy necháme asi ⅓ zelenej mladej stonky. Ak chcete levanduľu usušiť, odstrihnite stonky skôr, než rastliny úplne vykvitnú, čiže vtedy keď sú kvety už fialové, ale ešte sa neotvorili. Má široké využitie, v domácnosti, kuchyni , pri liečbe aj kozmetike.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.