piatok 19. augusta 2016

Skalná Ruža

Poslednou dobou som našla svoju vášeň v pestovaní. Zo začiatku som mala pocit že je to niečo extra náročne čo dokážu len ojedinelí jedinci :D - našťastie to nie je tak, stačí len chcieť. A tak sa teraz púšťam do nových pestovateľských výziev. Moja mini skalka ktorú som zahájila minulý rok je naozaj potešenie pre oči- je to taký malý svet v kvetináči. Hlavným hrdinom v nej je skalná ruža. Skalné ruže sú absolútne nenáročné rastlinky. Postačí im minimum substrátu, minimum zálievky, vyrastú aj v medzierke medzi skalami, znesú  horúce slnko aj ostrý mráz. Čiže ak ste začiatočníci odporúčam začať práve so skalnou ružou. Je i jedlá nikdy som ju však neochutnala, možno sa raz odhodlám. Tá mini verzia čo vidíte na fotke je najnovší prírastok, ktorý som sa rozhodla osamostatniť od materskej rastliny. Najlepšie sa rozmnožujú zakoreňovaním odtrhnutých, alebo opadnutých dcérskych ružíc, ktoré zapichneme do substrátu. Môžu mať rôznu farebnú škálu a dokonca i kvitnú ;)

Pár zaujímavosti ktoré o nej možno netušíte: "Skalné ruže majú aj liečivé účinky. Málokto vie, že táto skalnička obsahuje podobné látky s hojivým účinkom ako Aloe vera. K liečeniu sa používa list alebo vylisovaná šťava. Listy skalnej ruže obsahujú jemne gélovitú šťavu, ktorej účinky priniesli skalnej ruži tiež pomenovanie slovenské aloe. Šťava má dezinfekčný účinok, je chladivá a pôsobí protizápalovo. Je vhodná na popáleniny, uštipnutia, odreniny, dá sa použiť aj na zatvrdnutú kožu chodidiel alebo lakťov."

Recept na pleťovú vodu -

Do pohára čistej vody vložíme niekoľko umytých čerstvých lístkov skalnej ruže a necháme lúhovať najmenej 1 hodinu, pridať možno aj olúpanú šalátovú uhorku. Scedíme a hotovo!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Poznámka: Komentár môže zverejniť iba člen tohto blogu.